Hudební hračky

Mám moc ráda knihkupectví. Dokáži v nich strávit hodiny a hodiny. Od jisté doby se k nim ale přidal ještě jeden druh obchodů – hračkářství.

V červnu se konala velká oslava, mé malé princezně byl totiž jeden rok. A tak matka hudebnice vyrazila do hračkářství pro ty nejkrásnější hračky na písek, na rozvíjení motoriky, smyslů atd. a její pozornosti neušly ani hračky imitující hudební nástroje. Odcházela pak z krámu a v hlavě měla velké Proč?

Proč výrobci vyrábějí hračky, jejichž zvuk rve uši? Proč takové hračky obchodníci nabízejí důvěřivým rodičům? Proč když jsme všichni úzkostliví na éčka, bio, lepek/bezlepek, bílý cukr, bílou mouku atd., proč do dlouhého seznamu věcí škodících našim dětem nezařadit i skrytého nepřítele ukrytého ve falešně znějících hračkách?

Když tohle téma vytáhnu mezi nehudebníky, pokaždé je mi odpovědí: já to nepoznám, já to neslyším. Lze to brát jako pádný argument, nicméně to na věci nic nemění. Vystavujeme své děti špatnému zvukovému vzoru, který ony přijímají za své. Děti zvuky přejímají a napodobují. Tím se učí řeči, akcentu, melodii mluvy atd. S tóny je to stejné. Když má dítě zvukový vzor, nasává ho.

Zpět tedy k falešně znějícím hračkám. Chrastítko chrastí, chřestidlo chřestí, zvoneček a rolničky zvoní, všechno se dá oťukat a nalézat ohromné množství různých zvuků. To vše jsou zdravé a přirozené zvukové vjemy. Pokud se ale pustíme za melodickými hračkami, které jsou podobné xylofonům, metalofonům apod., zde už hrozí větší riziko.

Není správné tvrdit, že všechny melodické nástroje z hračkářství by musely být špatné. Vzít si ale s sebou hudebníka, aby nám to kontroloval, nebývá vždy jednoduché. Koneckonců, až požádáte kamaráda – muzikanta, ať vám jde vybrat hudební hračku do hračkářství, pravděpodobně se chytne za hlavu a poradí vám totéž co já. Nástroje se kupují v hudebninách 🙂

 

A o elektronických zvucích hrajících hraček by se dal napsat román. K tomu se dá dodat jen má zkušenost z dětství, kdy všechny mé takové hračky nehrály, neboť neměly baterky. A baterky doma zásadně chyběly, aby to náhodou mamka nemusela poslouchat 🙂

Líbil se Vám článek? Pošlete ho do světa!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Další články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *