Jak na hudební rozvoj malých dětí

Od té doby, co mi přiletěla vrána a pak po ní čáp, uplynulo dva a půl roku. Dva a půl roku, kdy se s minimálními vědomostmi o hudebním rozvoji miminek prokousávám knihami a vlastními pokusy. Ráda bych pro vás v dnešním článku shrnula své dosavadní vědomosti a zkušenosti, i když ve svém bádání jsem stále na začátku. 

Začalo to tak, že jednoho parného večera mě na porodním sále chytla za nos malá – velká holčička. Byla nádherná a mě napadlo, jak moc bych jí chtěla ukázat svůj svět hudby. Jenže praxi jsem měla jen s dětmi od tří let, tak co se dělá s miminky?

Vývoj sluchu

První, co mě začalo zajímat, byl vývoj sluchu. Na rozdíl od zraku, který se zlepšuje celé kojenecké období, sluch je po narození již dávno vyvinutý. Vyvíjí se v prenatálním období a dítě slyší už ve druhém trimestru.

Ukolébávám

Miminku se nechtělo moc usínat. Vrtělo se, kňouralo, oči ne a ne zavřít. A tehdy jsem objevila Ameriku, když jsem prcíka naučila usínat při ukolébavkách. Zvykla si na ně tak, že je později vyžadovala a nechtěla usnout, dokud jí tu její nezazpívám a následně nebudu melodii klidně půl hodiny broukat. A tak jsem přišla na to, co věděly maminky celá staletí, když dětem zpívaly ukolébavky. Nejen, že děti uklidní a ukolébají ke spánku, ale posilují i citové pouto mezi dítětem a matkou. Ukolébavky jsou první z písní, které děti po narození slýchávají.  

Teď je zpívám i jejímu bráchovi.

Chovám, zpívám a popleskávám

Jistě znáte ten okamžik, kdy dítěti již nestačí ležet na zádech nebo na břiše, omrzí ho hračky i vaše legrační obličeje a začne vyžadovat chování. Do dalšího šlofíka mu ještě zbývá půl hodiny, tak jak jeho i sebe zabavit? Co já nachodím kilometrů po bytě, přezpívám hromadu písniček (nebo jen několik pořád dokola), poplácávám dítko po zadečku a vyšlapuji si pěkně do rytmu. 

Posloucháme muziku

A když už chraptím a popadám dech, nahradí mě nějaká nahrávka. Dcerka milovala jako kojenec Wericha a jeho album Tmavomodrý svět. Fungovalo to jako kouzlo. Když už nešla nijak uklidnit, stačilo prvních pár taktů a byla v klidu a spokojená. 

Hudební škola Yamaha

Jako nedočkavý muzikant jsem nás přihlásila i do hudební školy Yamaha, protože jsem nejen chtěla vzít malou do hudebního kolektivu, ale také mě strašně zajímalo, jaká tajemství rozvoje muzikálnosti tam na mě čekají. Ač k výsledkům Yamahy v nástrojové hře mám své výhrady, program pro prcky mají moc pěkně udělaný. 

A co výsledek?

Dlouho se nic nedělo a já propadala pochybnostem, jestli všechno dělám dobře. Teď je jí dva a půl roku, rozvázala a s rozvojem řeči začala opakovat i písničky, které jí zpívám. Řekne si, kterou písničku jí mám zazpívat, sama si prozpěvuje svým vlastním stylem doma, v krámu, na procházkách, u babičky, v bazénu … prostě všude, kde ji to napadne. A já se nestačím divit, jak ji to baví a jak se pohupuje v rytmu.

Shrnutí

Rozvíjet děti v hudbě je podobné jako učit je jazyku. Dlouho jen pasivně přijímají, než se pustí do vlastního muzicírování. Přijde mi, že ty mé hodiny zpěvu a nachozených kilometrů mají smysl 🙂 

Také zpíváte dětem? 🙂

Líbil se Vám článek? Pošlete ho do světa!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Další články

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *