Ušima hudebního pedagoga

Nedávno jsem četla článek, který mimo jiné radil rodičům, jak pořídit malému dítěti hudební nástroj. Co na to hudební pedagog? 

Zaměřím se pouze na to, jak zajistit, aby mělo dítě na co hrát, i když článek Kdy začít s hrou na hudební nástroj? A jaký zvolit? má mnohem víc much 🙂 

Pokud byste chtěli, aby vaše dítě hrálo na hudební nástroj, mám pro vás skvělou zprávu. V České republice je špičková hudební výchova a pokrývá vzdělávání dětí od základní školy po vysokou. Jsme v tomto ve světě výjimeční. Mluvím o základních uměleckých školách, konzervatořích a akademiích. V úvahu samozřejmě přichází i soukromá výuka, jen za ni zaplatíte minimálně jednou tolik a neposkytne dítěti výhody, které může mít v hudebce. O tom ale zas někdy příště. 

Když už jste vy i dítě rozhodnuti, že byste rádi hudební vzdělání, a už i víte, který nástroj je ten pravý, je na čase daný nástroj zajistit. Není povinnost ho vlastnit před první vyučovací hodinou. Z mého pohledu hudebního pedagoga to dokonce nevidím ráda. Váš učitel totiž ví nejlépe, co je dobré a vhodné. 

Nebudu zde rozebírat nástroje, kterým nevládnu, i když se netajím tím, že pokud dítě hraje na klavír, má mít doma klavír a ne klávesy. Povím vám o zobcové flétně, klarinetu a saxofonu.

Pořízení zobcové flétny

Zobcová flétna patří mezi ty levnější nástroje, proto každé dítě vlastní tu svou. Neholduji těm úplně nejlevnějším, ale do tisíci koruny se vejdete. V porovnání s novými dětskými botičkami to není tak hrozné. Na rozdíl od zobcové flétny, která dítěti vydrží mnoho let (když ji nerozláme), botičkám brzy uroste. Pokud si rodič není jistý výběrem, vybírám svým žákům flétnu v hudebninách sama. 

Pořízení klarinetu, saxofonu

Pořízení klarinetu nebo saxofonu si je podobné. Jelikož už se jedná o dražší nástroje, často poskytuje hudebka začátečníkovi možnost si nástroj na chvíli půjčit od školy. Zapůjčení nástroje bývá zpoplatněno kvůli případným opravám a celkovému servisu. I auto totiž musíte dát občas na prohlídku, doplnit olej nebo vyměnit brzdové destičky.

Pokud dítě touží hrát déle než rok nebo dva, je už nutné pořídit nástroj vlastní. Zde máte dvě možnosti. Zakoupit nástroj nový, nebo starší. I tak je to ale určitá investice. Starší klarinet lze sehnat do deseti tisíc, nový pak do dvaceti. Záleží na typu, značce, stavu apod. 

Zde je ale důležité poznamenat, že pokud jednou budete chtít nástroj prodat, nebude s tím velký problém. Vždycky se najde dítě, které ho koupí. 

Poslední věc je údržba nástroje. Pokud nechcete přijít o moc peněz, je důležité, aby se dítě chovalo k nástroji pěkně. A za třísky vám nikdo nic nedá 😉

Co tedy znamená pořídit hudební nástroj


Každá hráčská úroveň vyžaduje nástroj trochu jiný. Když jsem se chystala na konzervatoř, bylo mi na jedněch mistrovských kurzech řečeno, že potřebuji nový klarinet. Tehdy jsem měla slušnou amátku (*), která mi stačila pro hru v hudebce. Proč tedy?

Jako má své limity hráč, má své limity i hudební nástroj. Když jsou ty limity hudebního nástroje dosaženy, nástroj začne pracovat proti vám a vy se můžete na hlavu postavit a nezahrajete to, co chcete zahrát. Na limity špatného nástroje narazí i začátečník velmi brzy.
(*) Amátka je hovorové označení pro hudební nástroje značky Amati, která sídlí v Kraslicích. Bežně se na tyto nástroje hraje v hudebkách, i když značky Yamaha nebo Buffet Crampon zde mají také své nezastupitelné místo.

 

Líbí se vám mé články a chtěli byste mě podpořit? Kupte mi kafe ☕️

Pošlete článek do světa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečtěte si také ...

Hry se zvuky a Strašidelný dům

Na počátku bylo ticho. To ticho ale dlouho netrvalo, protože začal školní rok a děti se vrátily do školek, škol a hudebek.  Dnešní článek bude …

Kam za hudebními tipy

Píšete mi moc krásné e-maily, jak se vám CoČech líbí a jak mé tipy rádi využíváte. Zajímá vás, kde se berou? Nosím v hlavě obrovské množství …

Hudební hry, které nezklamou

Také občas přemýšlíte, čím zrovna teď zabavit děti? Mám dnes pro vás hudební hry, které to udělají za vás a zároveň vloží do mozaiky dětského …

Přihlášení k odběru Muzikantského Letteru

Co získáte?

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

Kam budete chtít e-knihu poslat?

Zadejte svůj e-mail a získáte nejen e-knihu Proč se vyplatí vést děti k hudbě, ale také pravidelné informace ze světa hudby v mém měsíčním Muzikantském Letteru.

Věřím, že Vám bude stejně užitečný jako e-kniha, ale kdyby ne, můžete se kdykoliv odhlásit.

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.