Nový školní rok klepe na dveře a já si na něj něco vymyslela. Vykouzlím z mlhy skřítka Jeseníčka. Podzimní stvoření, které má na starosti celý les a hlavně je to dobrodružná dušička. Jeho příhody nás budou provázet celým podzimem, budeme si s ním zpívat, hrát, tvořit a hýbat se. Tak si to nenechte ujít.

O co jde

Když jsem tvořila svým dětem Zpěvník od maminky, přemýšlela jsem, co dál. Vzpomněla jsem si na minulý podzim, kdy mě napadlo, že bych mohla dětem psát pohádku o skřítcích z lesa a propojit je s hudbou, výtvarkou, ročními obdobími, svátky a dalšími tématy. 

Proto vznikl nápad psát pohádku na pokračování, kterou si budeme nejen číst, ale budeme se s ní i rozvíjet v hudbě, tvoření, jemné motorice atd. 🙂

A tak nám začíná školní rok a právě teď také pohádka.

Jak se skřítek Jeseníček probudil …

Jak se skřítek Jeseníček probudil

Něco malinkého se mihlo vzduchem. Co to bylo? Chvílí jsem o tom přemýšlela, a když už jsem si myslela, že se mi to zdálo, uviděla jsem ten nepatrný pohyb znovu. A zas to zmizelo. Větřík opět zavál a zas ten pohyb. Teď už jsem věděla, že to není sen. Něco tu se mnou je. 

Brzy ráno, když jsem se vypravila do lesa, všechno ještě spalo a slunce se teprve začalo probouzet. Tiše jsem našlapovala travou, abych přírodu neprobudila, a tu jsem zahlédla to nepatrné nic, co se vozilo na ranních váncích. Chvilku jsem mhouřila oči a snažila jsem se zahlédnout, co to tu kolem jezdí jako na horské dráze. Až jsem ho konečně spatřila. Vždyť je to malá plachetnatka, usmála jsem se. 

„Co tu ty malý pavoučku děláš? To už nám končí léto a přijde podzim, když si tu poletuješ vzduchem?“

Pavouček na mě spiklenecky mrkl a už zas skočil na vedlejší větřík, který ho popovezl kousek dál. Pavučinka za ním vlála, a kdybych měla lepší sluch, určitě bych ho slyšela se smát. Běžela jsem za ním, ale jen co zjistil, že si s ním chci hrát, hup a byl pryč. 

Nemohla jsem tušit, jak důležitý úkol má dnes na práci a že si se mnou hrát nemůže. Sedla jsem si proto na mez a čekala, až začne ranní ptačí koncert. Všude bylo ticho.

Zatím pavouček přeskakoval z větříku na větřík, užíval si svou houpačku, zpíval si písničku o babím létě a tančil si svůj pavoučí taneček.

Hra na pavoučky plachetnatky

  • Každé dítě si vezme dlouhý proužek bílého krepového papíru, volně se pohybuje po třídě (krepák – pavučinka za ním vlaje) a reaguje na zvuk poslouchané skladby – tančí.
     
  • Na jemný signál paní učitelky začnou tkát pavoučci společnou pavučinu – klidně se pospojují v náladě hudby – pochytají se za konce krepových papírů a vytvoří kruh (nemusí se tvořit jen jedna velká pavučina, ale třeba několik menších, záleží na schopnostech a počtu dětí).

  • Jemně se děti točí dokola a dávají pozor, aby se jim pavučina nepřetrhla.

  • Na další jemný signál paní učitelky se děti rozpojí a opět tančí samostatně.

  • Splétání a rozplétání pavučin můžeme několikrát zopakovat.


Poslechová skladba:

... a nemohl si vzpomenout

Pavouček plachetnatka dotančil a dozpíval. Snesl se na zem před velkým stoletým dubem. Strom byl tak velký, že ani na vrchol vidět nebylo. To pavoučkovi nevadilo. Vydal se na svých osmi nožkách k tomu největšímu kořeni, a teprve když k němu došel, objevila se před ním malá dvířka a okénko. 

„Ťuky, ťuk,“ zaklepal pavouček, „je čas vstávat, ty ospalče. Slunce už vychází a tobě začíná služba.“

Uvnitř se něco ozvalo, pak rána a nakonec se dvířka otevřela. V nich stojí malinká postavička se zelenou čepičkou ozdobenou červenými dubovými lístky. 

„Ahoj plachetnatko, to už je čas?“

„No ano, Jeseníčku, tvá služba začíná, letního skřítka jsem včera uložil ke spánku a teď je na tobě, abys budil les. Vždyť se podívej, už je skoro den a všichni tu spí. Ptáci nezpívají, cvrčci ještě sní svůj ranní sen v trávě. Musíš je probudit.“

„Jenže já … jenže já …“, skřítek se rozvzlykal, „jenže já zapomněl svou probouzecí básničku. Co budu dělat? Vždyť nikoho neprobudím a všichni už zůstanou navždycky spát.“ 

„Nic se neboj, já si z loňska něco pamatuju. Zkusíme to dát spolu dohromady. Míval jsi takový malý zvoneček, cinkal jsi na něj a volal jsi …“

„Cililink, rosa se třpytí, cililink, slunce už svítí.“ (vypravěč předvádí se skřítkem pohyby, které doprovázejí básničku – viz níže)

„Už si vzpomínám: Hříbkové, zdvihněte kloboučky, cvrčkové, nalaďte housličky. A ukazoval jsem jim, jak to mají dělat.“

„Pak jsi budil mravence.“

„Mravenci spěchejte do práce, s veselou, vždyť je to legrace.“

„A nesmíš zapomenout na ptáčky, bez nich by nebyl ptačí koncert.“

„Ptáčkové, po nebi létejte, zpívejte, sluníčko vítejte,“ zanotoval skřítek. „Zvířátka, vylezte z pelíšků ven, skřítek vám přeje překrásný den.“

„A máme to, vidíš, že jsi si vzpomněl,“ usmál se plachetnatka. „Tak honem, sluníčko už vychází, honem probouzej.“

A skřítek Jeseníček se dal do probouzecí básničky:

Probouzecí básnička

Cililink, rosa se třpytí, (paní učitelka zacinká na zvonek poprvé)

Cililink, slunce už svítí. (paní učitelka zacinká na zvonek podruhé)

Očička promněte, veverky, (děti si promnou oči)

ustelte mechové postýlky. (rukama uhladí prostor před sebou).

Hříbkové, zdvihněte kloboučky, (dají si ruce na hlavu a vytvoří klobouček, pak zdvihnou hlavu)

Cvrčkové, nalaďte housličky. (předvádí hru na housle)

Mravenci spěchejte do práce, (vyskočí na nohy)

s veselou, vždyť je to legrace. (otočí se kolem své osy)

Ptáčkové, po nebi létejte, (udělají křidélka a předvedou ptáčky)

zpívejte, sluníčko vítejte. (zamávají)

Zvířátka, vylezte z pelíšků ven, (dají si ruce k puse a volají)

Skřítek vám přeje překrásný den. (ukloní se)

 

... a jak to nakonec dobře dopadlo

Najednou se kolem začaly dít věci. Z postýlek vylézala zvířátka, ptáčci vyletěli do oblak, rozezpívali se, cvrčci je doprovázeli na housličky, mravenečkové se začali pilně ohánět po mraveništi a slunko na nebi vesele svítilo, vždyť komu by se nelíbila ta lesní muzika. I já jsem se konečně dočkala ptačího koncertu, kvůli kterému jsem tak brzy vstávala.

A pavouček plachetnatka? Ten se rozloučil se skřítkem, naskočil na větřík a se svou písničkou a tanečkem se rozletěl za dalším dobrodružstvím. 

Další aktivity k pohádce

K pohádce jsem připravila i tipy k doprovodným aktivitám. Nový školní rok, začátek podzimu a babí léto jdou přece krásně dohromady 🙂

téma Pavouci

téma Skřítci

Pavouček plachetnatka

Pavouci plachetnatky jsou tak malí, že je pouhým okem téměř nevidíme. V období babího léta ale jejich vlákna nelze přehlédnout. (zdroj)

André Gagnon

André Gagnon (2. 8. 1936 – 3. 12. 2020) byl kanadský klavírista, skladatel, dirigent, aranžér a herec. Skladba Indian Summer (anglický ekvivalent našeho babího léta) pochází z náladového alba Piano Solitude.

Skřítek Jeseníček

Skřítek Jeseníček je hlavní postavou mé podzimní pohádky, která bude na pokračování vycházet právě tady na cocechtomuzikant.cz, a to celý podzim, než skřítek předá službu Zimě a půjde spinkat až do dalšího podzimu 🙂

A zatím vám přeji krásný nový školní rok 🙂

Líbí se vám mé články a chtěli byste mě podpořit? Kupte mi kafe ☕️

Pošlete článek do světa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přečtěte si také ...

Kam za hudebními tipy

Píšete mi moc krásné e-maily, jak se vám CoČech líbí a jak mé tipy rádi využíváte. Zajímá vás, kde se berou? Nosím v hlavě obrovské množství …

Hudební hry, které nezklamou

Také občas přemýšlíte, čím zrovna teď zabavit děti? Mám dnes pro vás hudební hry, které to udělají za vás a zároveň vloží do mozaiky dětského …

Jak na – Adámku náš

Úvod Lidová hudba je pokladem každého národa. Skrývá v sobě historii, lásku k lidem, k vlasti i krásu jazyka. Slova o životě a o všedních …

Přihlášení k odběru Muzikantského Letteru

Co získáte?

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

Kam budete chtít e-knihu poslat?

Zadejte svůj e-mail a získáte nejen e-knihu Proč se vyplatí vést děti k hudbě, ale také pravidelné informace ze světa hudby v mém měsíčním Muzikantském Letteru.

Věřím, že Vám bude stejně užitečný jako e-kniha, ale kdyby ne, můžete se kdykoliv odhlásit.

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.