Listopad se nám přehoupl do prosince, skřítek Jeseníček už spinká zimním spánkem, ale s pohádkami nekončíme. Před námi je Mikuláš a každý ví, že Mikuláš chodí po světě, aby odměňoval hodné děti a ty zlobivé postrašil pekelníkem. Co se ale stane, když se najde mezi čerty jeden malý čertík, který se celý rok snažil být hodný, aby také dostal něco od Mikuláše?

Pohádka o čertíkovi Jeníkovi není obyčejná pohádka, je plná básniček, her, pohybu a hudby.

Čertík Jeník

Bylo nebylo. Kdesi za lesy tak hustými, že tam ani medvědi nebydleli, bylo jedno malé peklo. Smrdělo to tam široko daleko sírou a ze země dýmal dým jako z nějaké obrovské parní lokomotivy. Pekelníci se kolem proháněli, řinčeli řetězi, rámusili a dělali všelijakou neplechu. Celé to tam bylo tak strašidelné, že bych do těch míst nechtěla zabloudit, a už vůbec bych nechtěla, aby mě tam čerti odnesli, protože jsem zlobila.

Právě se blížil svátek svatého Mikuláše, a to se čerti začali pořádně rojit, vyvádět a nemohli se dočkat zlobivých dětí. Jenže letos bylo něco jinak, někdo jim to dělání neplechy kazil …

V jednom pekelném pokojíčku bydlel malý čertík Jeník. Představte si, děti, on vůbec nezlobil, nedělal rámus, nevyváděl, řetěz mu líně visel na zdi, na ostatní čerty byl hodný a dokonce se každý den myl a zuby si čistil ráno i večer! Ostatní nad ním jen kroutili hlavou a říkali:

„Co jsi to, Jeníku, za čerta? Měl bys s námi chytat zlobivé děti a vyvádět lotroviny. Zatím si tu sedíš a chováš se jak andílek a ne jako čert.“

Jenže čertík se nenechal zlákat, jen se usmíval a dál byl hodný. Měl totiž plán. Loni ho velcí čerti vzali poprvé na výpravu s Mikulášem a on byl od té doby úplně jako vyměněný. Když viděl poprvé svatého Mikuláše, jak rozdává hodným dětem nadílku, zatoužil také něco dostat. A tak si usmyslel, že bude celý rok hodný a že mu pak Mikuláš také něco dá.

Konečně přišel den, kdy se celé peklo vyrojilo a rozletělo se za svatým Mikulášem. To byl večer! Děti se třásly strachy před tou hordou neposlušných čertů, kteří dělali obrovský rámus a pokoušeli se je chytit do pytle. Ještě že svatý Mikuláš dokázal tu bandu ohlídat. Kolem poletovali malí andělíčci, usmívali se na děti, a ty pak na strach úplně zapomněly a Mikuláši pověděly připravenou básničku.

Když se večer chýlil ke konci, pamlsky byly rozdané, děti už se chystaly do postýlek s krásným pocitem, že byly hodné a čerti si je do pekla neodnesli, chystal se i Mikuláš s anděli odletět zpátky do nebe.

Rozloučil se s čerty, ti se uklonili a s obrovským prásknutím zmizeli. Jen spousta kouře a smradu po nich zůstalo. Už už se Mikuláš obrátil k odchodu, když uslyšel pláč. Pořádně se podíval do dýmu, který tu po pekelnících zbyl a najednou tam uviděl jednoho úplně malého čertíka, celého umazaného od slz.

„Co tu pláčeš, čertíku?“ podivil se Mikuláš. „Mrzí tě, že byly děti letos hodné a že jste si nikoho nemohli odnést do pekla?“
„Ne, to mě nemrzí …,“ pípnul uplakaný čertík.
„Tak proč pláčeš?“
„Když já si myslel, že když budu také celý rok hodný jako děti, že mi také něco nadělíš …“ rozvzlykal se pekelníček.

„Jakpak se jmenuješ?“ zeptal se Mikuláš.
„Jeník.“
„Opravdu jsi byl celý rok hodný?“
„To není možné. Vždyť my slyšíme o čertech jen to, že jsou zlobiví, špinaví a že vyvádí jen samé lotroviny. Dokonce o nich známe básničku,“ vložili se do hovoru andílci a hned začali povídat:

Čerti v pekle hospodaří,
mastí karty, buřty vaří,
a když mají dlouhou chvíli,
vaří v kotli čertoviny.

Když se vám bude zdát, že je to pro menší děti moc složité, nebojte se si to zjednodušit nebo zpomalit. 

Tímto doprovodem rozvíjíme rytmické cítění dětí i koordinaci.

Mikuláš je milý děda

„To je moc hezká básnička,“ poděkoval Mikuláš.
„Jenže já se opravdu celý rok snažil být hodný,“ fňukal Jeník.

„Podívej se mi do očí, Jeníku,“ pobídl Mikuláš čertíka, „jestli je to pravda, přečtu si to v nich.“

Jeník se tedy zadíval Mikulášovi do očí, ten do nich chvíli zkoumavě hleděl, až se nakonec usmál.
„Byls opravdu hodný. Ale děti mi vždy říkají básničku nebo zpívají písničku. Co máš pro mě ty?“
Pekelníček se celý rozzářil a hned začal brebentit:

Mikuláš je milý děda,
hodné děti všude hledá.
Bílé vousy, ty mu sluší,
na zádech má velkou nůši.
A v té nůši balíčky,
pro kluky a holčičky. (zdroj)

Nadílka pro čertíka

Mikuláš se usmál a pohladil čertíka po kučerách.
„Dám ti tedy něco opravdu speciálního.“

Podíval se na noční oblohu a nastavil dlaň. Jedna z hvězd se zatřpytila a sklouzla z nebe do nastavené dlaně.
„Není to obyčejná hvězda, Jeníku,“ řekl Mikuláš, „vždy když budeš hodný, bude se krásně třpytit a cinkat. Když ale budeš zlobit, pohasne. Je jen na tobě, jaký chceš být.“

Zvuk pro hvězdu

Jaký zvuk může vydávat hvězdička?

Nechte děti chodit po místnosti nebo v přírodě a dejte jim za úkol do věcí ťukat a cinkat, aby našly zvuk, který by mohla vydávat hvězdička. Jaký zvuk by vydávala, kdyby byla třeba ve filmu?

Jednou jsem viděla pořad o tom, jak se přidávají zvuky do filmů. Je to fascinující práce, protože výsledek vnímáme skoro podvědomě. Nicméně si představte lidi, kteří chodí po světě a pořád do něčeho ťukají, cinkají a vůbec zkouší nové a nové zvuky, které by se jim ve filmu mohly hodit.

Čertovská hra

„Téda!“ žasli andělíčci, když viděli hvězdu, kterou dal Mikuláš čertíkovi, „to je krása!“
„Chcete se na ni podívat?“ zeptal se Jeník a hned jim hvězdičku ukázal.

Andělíčci se na ni nemohli vynadívat, za chvilku už je ale nezajímala jen hvězda, ale i celý malý čertík. Pokradmu si ho prohlíželi, až se jich pekelníček zeptal, jestli by si s ním nechtěli hrát, že by je naučil jednu čertovskou hru. Mikuláš se při tom rozesmál, posadil se na mez, vytáhl si fajfku a pobaveně pozoroval malého čertíka, jak si hraje s bělostnými andělíčky a vůbec jim nevadí, že jsou každý jiný.

Budete potřebovat něco chrastivého (já použila klíče) a nějaký dlouhý provázek (nebo švihadlo), kdy si děti jeden konec zastrčí za pas a ten druhý budou tahat po zemi – vytvoří si takový čertovský ocas.

Hra spočívá v tom, že děti nejdřív přezpívají a zachrastí písničku, a jakmile dozní, vyrazí na lov provázků – ocásků. Snaží se ostatním dětem ocásek přišlápnout a také aby samy o ten svůj nepřišly.

Když zbyde poslední čertík, děti si opět nasadí ocásky, přezpívají a zachrastí písničku a lov začíná znovu.

Jde o velmi oblíbenou pohybovou hru. Proč ale známé hry nevylepšit zpěvem a různým muzicírováním?

Zase příští rok

Když Mikuláš dokouřil svou fajfku, vstal, pokynul andílkům a řekl Jeníkovi:

„Jsi opravdu šikovný čertík, Jeníku. Mám z tebe velkou radost, ale teď už budeme muset jít. Příští rok se spolu zase uvidíme.“
„Budu se moc těšit!“ rozzářil se pekelníček, „a moc děkuji za dárek!“

Stiskl hvězdu v ruce, zamával, potom se otočil na patě, prásklo to, začmoudilo a zasmrdělo a byl pryč.

Další aktivity k pohádce

K prosinci se také moc hodí písnička Prosinec.

Další čertovské tipy najdete v mém starším článku.

Opět tu mám nástěnku na pinterestu.

A kdybyste ještě nevěděli, co dětem k Vánocům, co jim vyrobit originální Zpěvník?

Krásnou mikulášskou nadílku 🎅🏻

Líbí se vám mé články a chtěli byste mě podpořit? Kupte mi kafe ☕️

Pošlete článek do světa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přečtěte si také ...

Kam za hudebními tipy

Píšete mi moc krásné e-maily, jak se vám CoČech líbí a jak mé tipy rádi využíváte. Zajímá vás, kde se berou? Nosím v hlavě obrovské množství …

Hudební hry, které nezklamou

Také občas přemýšlíte, čím zrovna teď zabavit děti? Mám dnes pro vás hudební hry, které to udělají za vás a zároveň vloží do mozaiky dětského …

Jak na – Adámku náš

Úvod Lidová hudba je pokladem každého národa. Skrývá v sobě historii, lásku k lidem, k vlasti i krásu jazyka. Slova o životě a o všedních …

Přihlášení k odběru Muzikantského Letteru

Co získáte?

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

Kam budete chtít e-knihu poslat?

Zadejte svůj e-mail a získáte nejen e-knihu Proč se vyplatí vést děti k hudbě, ale také pravidelné informace ze světa hudby v mém měsíčním Muzikantském Letteru.

Věřím, že Vám bude stejně užitečný jako e-kniha, ale kdyby ne, můžete se kdykoliv odhlásit.

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.