O mně

Čím déle pracuji s dětmi, tím víc si začínám být vědoma smutného faktu. Hudební výchova v Čechách dlouhodobě upadá bez vidiny výrazné nápravy.

Když jsem se před lety rozhodla studovat hudbu na pedagogické fakultě, měla jsem v sobě obrovské množství energie a byla přesvědčená, že spasím svět. Přišly mi přehnané řeči jednoho docenta, který nás varoval, abychom nestudovali jen hudbu, ale přidali si ke svému oboru určitě ještě jiný předmět, že se jinak zblázníme. Mnohokrát jsem si pak na něj vzpomněla, když jsem nastoupila na základní školu mimo jiné jako hudebkářka na druhém stupni. Mladá, hodná a naivní … neměla jsem šanci. Odpoledne jsem si pak do hudebky, kde jsem už pár let pracovala, chodila odpočinout ke skvělé práci.

Možná jsem měla smůlu na školu, ve které byla hudební výchova až hodně daleko za ostatními předměty a hudebkáři dlouho nevydrželi, možná to bylo mou povahou postrádající ráznost. Po roce jsem odešla a blahoslavila prozřetelnost, že jsem vystudovala i konzervatoř.

Proč ale bývá hudebka na druhém stupni za trest pro učitele a volná hodina pro žáky?

Stejně jako se špatně přesazuje vzrostlý strom, vžité názory, předsudky a zvyky se těžko vyvrací, když v nich člověk leta vyrůstá. Proč by měly děti dostat z hudební výchovy automaticky jedničku? Protože jiná známka není přípustná?  Proč je hudba, která kultivuje ducha, chápána jako něco na základní škole téměř zbytečného?

Tyto vžité představy jsou velmi silné a dokud zde budou přetrvávat, stav upadání hudební výchovy se nezlepší.

Deset let už se věnuji výuce dětí na zobcovou flétnu, jezdím na kurzy k Janu Kvapilovi, přednímu českému hudebníkovi a metodikovi, stále se vzdělávám ve hře na klarinet a saxofon a v metodách jejich výuky. Velmi čerpám ze studia na konzervatoři u předních českých klarinetistů – od Jindřicha Pavliše a Vojtěcha Nýdla, a z mistrovských kurzů Ludmily Peterkové. Jsem členem České Orffovy společnosti a při výuce čerpám i z České Orffovy školy, dále z publikací a kurzů Aleny Tiché a dalších významných pedagogů. Studuji českou i zahraniční literaturu a vše užitečné a šikovné zařazuji do vzdělávání malých hudebníčků a ke svému vlastnímu rozvoji aplikovanému pak zejména na sólovou činnost.

A nedávno jsem se rozhodla, že bych ráda sdílela své poznatky se všemi Čechy.

Proto vznikly tyto stránky. Miluji hudbu a práci s dětmi a přišlo mi líto nekřičet do světa, jak je muzika skvělá! 🙂

Vaše Marie