Tohle radši nedělej

Určitě se každému v životě stalo, že mu někdy někdo řekl, tohle nedělej, na to jsi nešikovný. Na tu kytaru nesahej, ať ji nezničíš … ty s námi hrát fotbal nebudeš, to bychom prohráli … jsi jak kozel zahradník … nebo to dlouhé čekání, až si vás někdo vybere do družstva na vybíjenou?

Mě třeba nevzali na gymnastiku, protože jsem prý byla v páté třídě stará. Někdo to vezme s nadhledem, někdo si to v sobě ponese celý život. Důležité je si uvědomit, že každá mince má dvě strany. 

Ano, v páté třídě jsem byla moc stará na slibnou dráhu gymnastky, ale co když jsem chtěla jen gymnastiku dělat, protože mě to bavilo a úplný nešika jsem také nebyla? Co kdyby nám tu kytaru půjčili? Co kdyby nás nechali zpívat? Co kdyby nás nechali hrát fotbal?

Jak se ale učit bez praxe?

Každý si bráníme to své. Fotbalisté chtějí vyhrávat, muzikanti nechtějí poslouchat falešný zpěv a bojí se o své nástroje a trenéři budou úspěšní, když budou mít úspěšné svěřence. 

Vidím to i doma. Dceruška objevila knížky, z čehož mám obrovskou radost. Hrozně ráda si je prohlíží, ukazuje na zvířátka a dělá zvuky, je to kouzelné … knihy trpí a mé srdce knihomola krvácí. Jenže já ji chci vést k lásce k literatuře, nemůžu jí tedy knihy zakazovat. 

Své knížky jsem proto uklidila z jejího dosahu a dětské knížky jsem odsoudila k rychlému opotřebení … bolí mě srdce, ale někde se to naučit musí 🙂

Hudebník nebo nástroj?

Nedávno jsem četla zajímavou myšlenku ve článku The Truh About Having a Bad Singing Voice. Mnoho lidí si o sobě myslí, že má ošklivý hlas, a proto nechtějí zpívat. Zkusme si ale představit výbornou klavíristku. Co o ní okolí řekne? Ta tak nádherně hraje! Málokdo reaguje: To je ale nádherný klavír. Co naopak říkáme o výborném zpěvákovi? Ten má tak krásný hlas!

Hlas je hudební nástroj, který si nosíme s sebou, je naší součástí. V prvním případě tedy většinou chválíme hráče – klavíristku, a ve druhém případě nástroj – hlas.

Teď si představme, že dostaneme poprvé do ruky například klarinet. Pokud bychom z něho vyloudili zvuk, bude velmi nepříjemný, i kdybychom dostali špičkový kus v ceně nového auta. S nástrojem se člověk musí naučit a stejně tak je to i s tím, který každý dostal do vínku – s hlasem.

Jsou určité věci, které by nám ostatní neměli zakazovat a my bychom si je neměli nechat brát. Jak jinak se chceme naučit zpěvu než zpěvem? Fotbalu fotbalem? Hrát na kytaru hraním na kytaru? Čtení čtením? 🙂

Zdroje

The Truh About Having a Bad Singing Voice:

https://takelessons.com/live/singing/bad-at-singing-z02

Líbí se vám mé články a chtěli byste mě podpořit? Kupte mi kafe ☕️

Pošlete článek do světa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přečtěte si také ...

Kam za hudebními tipy

Píšete mi moc krásné e-maily, jak se vám CoČech líbí a jak mé tipy rádi využíváte. Zajímá vás, kde se berou? Nosím v hlavě obrovské množství …

Hudební hry, které nezklamou

Také občas přemýšlíte, čím zrovna teď zabavit děti? Mám dnes pro vás hudební hry, které to udělají za vás a zároveň vloží do mozaiky dětského …

Jak na – Adámku náš

Úvod Lidová hudba je pokladem každého národa. Skrývá v sobě historii, lásku k lidem, k vlasti i krásu jazyka. Slova o životě a o všedních …

Přihlášení k odběru Muzikantského Letteru

Co získáte?

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

Kam budete chtít e-knihu poslat?

Zadejte svůj e-mail a získáte nejen e-knihu Proč se vyplatí vést děti k hudbě, ale také pravidelné informace ze světa hudby v mém měsíčním Muzikantském Letteru.

Věřím, že Vám bude stejně užitečný jako e-kniha, ale kdyby ne, můžete se kdykoliv odhlásit.

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.