Tohle radši nedělej

Určitě se každému v životě stalo, že mu někdy někdo řekl, tohle nedělej, na to jsi nešikovný. Na tu kytaru nesahej, ať ji nezničíš … ty s námi hrát fotbal nebudeš, to bychom prohráli … jsi jak kozel zahradník … nebo to dlouhé čekání, až si vás někdo vybere do družstva na vybíjenou?

Mě třeba nevzali na gymnastiku, protože jsem prý byla v páté třídě stará. Někdo to vezme s nadhledem, někdo si to v sobě ponese celý život. Důležité je si uvědomit, že každá mince má dvě strany. 

Ano, v páté třídě jsem byla moc stará na slibnou dráhu gymnastky, ale co když jsem chtěla jen gymnastiku dělat, protože mě to bavilo a úplný nešika jsem také nebyla? Co kdyby nám tu kytaru půjčili? Co kdyby nás nechali zpívat? Co kdyby nás nechali hrát fotbal?

Jak se ale učit bez praxe?

Každý si bráníme to své. Fotbalisté chtějí vyhrávat, muzikanti nechtějí poslouchat falešný zpěv a bojí se o své nástroje a trenéři budou úspěšní, když budou mít úspěšné svěřence. 

Vidím to i doma. Dceruška objevila knížky, z čehož mám obrovskou radost. Hrozně ráda si je prohlíží, ukazuje na zvířátka a dělá zvuky, je to kouzelné … knihy trpí a mé srdce knihomola krvácí. Jenže já ji chci vést k lásce k literatuře, nemůžu jí tedy knihy zakazovat. 

Své knížky jsem proto uklidila z jejího dosahu a dětské knížky jsem odsoudila k rychlému opotřebení … bolí mě srdce, ale někde se to naučit musí 🙂

Hudebník nebo nástroj?

Nedávno jsem četla zajímavou myšlenku ve článku The Truh About Having a Bad Singing Voice. Mnoho lidí si o sobě myslí, že má ošklivý hlas, a proto nechtějí zpívat. Zkusme si ale představit výbornou klavíristku. Co o ní okolí řekne? Ta tak nádherně hraje! Málokdo reaguje: To je ale nádherný klavír. Co naopak říkáme o výborném zpěvákovi? Ten má tak krásný hlas!

Hlas je hudební nástroj, který si nosíme s sebou, je naší součástí. V prvním případě tedy většinou chválíme hráče – klavíristku, a ve druhém případě nástroj – hlas.

Teď si představme, že dostaneme poprvé do ruky například klarinet. Pokud bychom z něho vyloudili zvuk, bude velmi nepříjemný, i kdybychom dostali špičkový kus v ceně nového auta. S nástrojem se člověk musí naučit a stejně tak je to i s tím, který každý dostal do vínku – s hlasem.

Jsou určité věci, které by nám ostatní neměli zakazovat a my bychom si je neměli nechat brát. Jak jinak se chceme naučit zpěvu než zpěvem? Fotbalu fotbalem? Hrát na kytaru hraním na kytaru? Čtení čtením? 🙂

Zdroje

The Truh About Having a Bad Singing Voice:

https://takelessons.com/live/singing/bad-at-singing-z02

Pošlete článek do světa:
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečtěte si také ...

Jak skřítka Jeseníčka zachránil svatý Václav

28. září je fajn den. Nejen že je volno, svátek má jeden z významných Čechů, ale hlavně rostou houby. Právě na ně si tentokrát vyrazil …

Jak v lese U Starého dubu vítali podzim

Blíží se podzimní rovnodennost, čímž oficiálně končí léto a začíná podzim. V lese U Starého dubu chystají slavnost, aby změnu ročního období pořádně oslavili. Celé …

Jak datel ztratil čepičku

Jak to vypadá, když datel, vážený pan doktor stromů, ztratí svou pověstnou červenou čepičku? A jak mu skřítek Jeseníček pomůže? Pokračování našeho podzimního vyprávění je …

Přihlášení k odběru Muzikantského Letteru

Co získáte?

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

Kam budete chtít e-knihu poslat?

Zadejte svůj e-mail a získáte nejen e-knihu Proč se vyplatí vést děti k hudbě, ale také pravidelné informace ze světa hudby v mém měsíčním Muzikantském Letteru.

Věřím, že Vám bude stejně užitečný jako e-kniha, ale kdyby ne, můžete se kdykoliv odhlásit.

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.