Šťastný nový rok aneb Jak jsme vyráběly fanfrnoch

Fanfrnoch tak nějak patří k Novému roku. Dřív si ho děti vyráběly a chodily s ním koledovat po vsi a asi všichni známe tu říkačku Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok. A tak jsem si říkala, že dcerka už je dost velká a že bychom si jeden takový mohly spolu doma vyrobit.

Ještě na vánočních trzích jsem koupila malý hrníček, objednala kůži a v šuplíku se šitím vyhrabala klubko rybářského vlasce. Myslím, že by kůže být nemusela, asi by stejnou službu vykonala koženka. A možná byste přišli i na nějaký ještě lepší materiál, čím mi to vylepšit 😉 Nicméně já se chtěla co nejvíc přiblížit tomu tradičnímu bukači. I když se mi to nepovedlo úplně, protože místo vlasce by měly být koňské žíně. 

Když už jsem měla všechen materiál pohromadě, nastala první část práce – vyzdobení hrníčku. Poslední dobou mě moc chytlo patlání se v barvách díky skvělé Radce Rubešové. Zapojila jsem tedy svou výtvarnou kreativitu, raznicemi jsme vyrazily do tapety hvězdičky, nalepily na hrníček a pomalovaly bílou akrylovou barvou. Hvězdičky z tapety jsme pak slouply a měly jsme ozdobeno.

Druhá polovina práce byla spíš o mně, protože jsem to celé musela sestrojit. 

Do kousku kůže jsem udělala šídlem dirku, připravila tři kousky špejle, která pomáhá udržet vlasec navlečený do kůže. Naměřila asi osm vláken vlasce a ty přivázala ke špejlím. A pak už jen ten svazeček vlasce provléci dirkou, kůži přivázat na hrníček, namočit ruku do vody a můžeme koledovat 🙂

Pro ilustraci tu pro vás mám pár fotek ulovených při práci s dvouleťačkou a hlavně krásné názorné video, jak se fanfrnoch opravdu vyrábí 🙂

Opožděně tedy krásný nový rok plný muziky! 🙂

Perfektní návod na výrobu toho pravého fanfrnochu.

Líbil se Vám článek? Pošlete ho do světa!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Další články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *