Učitel je eklektik

Včerejšek jsem strávila na konferenci, kde byste mne možná nehledali. Asociace Montessori ČR uspořádala již třetí ročník Českého Montessori setkání učitelů, které neslo název Jaký by měl být učitel 21. století. 

Svým zaměřením jsem tam trochu vyčnívala, přesto mne to velmi obohatilo a já odcházela se skvělým pocitem, že učit je jedno z nejlepších povolání, nebo spíš poslání. 

Dopolední přednášku vedla finská specialistka na Montessori výchovu a vzdělávání 3-6ti letých dětí – Elina Rautasalo, která moc hezky popsala principy této metody, jež klade obrovský důraz na vhodné a připravené prostředí pro dítě. Zmínila se ale též o připravenosti učitele. Nejde jen o to, aby ovládal například znalosti svého oboru, měl by být připraven i duševně. Měl by znát sám sebe, mít v sobě “uklizeno”, protože jediné, co můžeme změnit, jsme my sami. Nemůže změnit děti ani dospělé. Můžeme jim jen ukázat cestu. A proto bychom měli pracovat také na sobě. 

Svou přednášku Elina zakončila tím, že my nevíme, co nám přinese budoucnost, nevíme, co bude z dnes malého dítěte. Měli bychom rozvíjet dítě tak, aby bylo na proměnlivou budoucnost co nejlépe připraveno a dokázalo si s ní poradit. 

Po obědě jsem se zúčastnila semináře Jany Nováčkové, české psycholožky a spoluautorky knihy Respektovat a být respektován. Celý workshop se samozřejmě točil kolem respektu a respektující komunikace, proto jsem si ho vybrala 🙂 

Nicméně poslední seminář, který jsem navštívila, vedl Robert Čapek, český psycholog, odborník na didaktiku a autor několika knih. Tento workshop nesl název Nejlepším učitelem ve škole s poloviční námahou. Nemohla jsem si vybrat lépe! Robert Čapek se zaměřuje hlavně na ZŠ a SŠ, napsal už několik knih, jak být líným učitelem, a já po jeho semináři dostala po dlouhých letech zas chuť vrátit se učit na základku, protože je to přece děsně fajn 🙂 Mít takové učitele na pedagogické fakultě … 

Proč jsem se ale ocitla na této konferenci? Přece proto, že slovy Roberta Čapka – učitel je eklektik. Tady si vezme něco z Montessori, tady z Waldorfu atd. a pak všechno spojí, aby dosáhl svého cíle. 

A tak už mi nebude připadat divné, že kvůli tomu, abych byla dobrým muzikantem a učitelem hudby, čtu knihy i o psychologii, managementu nebo dokonce o financích 😀


Zajímavé odkazy:

zijememontessori.cz

montessorisetkani.cz

respektovani.com

robertcapek.cz

Líbil se Vám článek? Pošlete ho do světa!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Další články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *