Čajkovského Louskáček patří k Vánocům stejně jako cukroví a koledy. Proto až bude klid, várka vánočního cukroví upečená, další výzdoba vyrobená a bude ten pravý čas na pohádku, přečtěte si s dětmi o hrdinovi, který zahnal Myšího krále a potom se proměnil v prince, aby si odvedl dívku Klárku do svého království.

Připravila jsem pro vás volné převyprávění pohádky, podbarvené hudbou Petra Iljiče Čajkovského a doplněné hudebními hrami.

Připravte si z papíru vystříhané sněhové vločky a pusťte se do čtení.

Jsou Vánoce

Než začnete číst, pusťte si Pochod z prvního jednání jako hudební kulisu:

Celý den sněžilo. Sněhová peřina se třpytila v paprscích zapadajícího slunce a přicházel večer. Klárka se na tu krásu nemohla vynadívat, ale ze všeho nejvíc se těšila, až uslyší ten nejkrásnější zvuk kouzelného zvonku, který se jednou za rok ozval od nazdobeného vánočního stromečku.

Ode dveří zaslechla hlasy. Seskočila z postele a utíkala přivítat hosty, které její rodiče pozvali na Štědrý večer. Dorazili úplně všichni – strejdové, tety i jejich děti, a za chvíli už po domě pobíhala tlupa malých neposedů.

Večer byl v plném proudu, když tu se ten zvuk ozval. Zacinkalo to a všichni se nahrnuli ke stromečku. Holčičky se nestačily vynadívat na nové panenky a kluci vytáhli z balicích papírů meče a malé vojáčky. Hned vyskočili na nohy a dali se do pochodu v čele s Klárčiným bratrem Frantíkem.

Hudební kulisa umocňuje čtenářský zážitek.

Pochod

Pusťte si s dětmi ještě jednou Pochod a hrajte si na vojáky, kteří v rytmu pochodují. Zdá se to jako triviální hra, ale pro malé děti vůbec nemusí být snadná rytmická chůze.

Rytmická chůze rozvíjí v dětech rytmické cítění a koordinaci.

Panáček - Louskáček

Když se kluci vyřádili, bylo už pozdě večer. Klárka, Frantík a jejich rodiče se s hosty rozloučili, popřáli jim krásné Vánoce a už se chystali jít spát, když přiběhl strýček Drosselmayer:

„Klárko, ještě tu pro Tebe něco mám,“ řekl.

„A co je to, strejdo?“ zeptala se holčička.

„Dřevěný panáček Louskáček.“

„Ten je ale krásný! Moc děkuji!“ zvolala Klárka a skočila strýčkovi kolem krku. Jenže to už maminka volala:

„Šup do postýlky, děti! Už je spousta hodin!“

„Maminko, maminko, podívej se, co jsem dostala od strejdy! Řekni, že si Louskáčka mohu vzít do postýlky, že jo?“

„Ne, ne. Jen ho nech pěkně pod stromečkem, můžeš si s ním hrát zítra. Tak už honem do hajan.“

Dívenka posmutněla, ještě zamávala strýčkovi a odešla za maminkou. Když ale všichni usnuli, vykradla se z pokoje a potají si ustlala u stromečku. Přivinula k sobě dřevěného panáčka a tvrdě usnula.

Kdybyste nevěděli, jak takový Louskáček vypadá a jaký je rozdíl mezi tím dekorativním a tím opravdu funkčním, mrkněte na video:

Myší král

Hudební kulisa – Myší král:

Najednou sebou Klárka trhla, něco uslyšela z kouta pokoje, nějaké šramocení a pískání. Co to jen mohlo být? Vyklouzla z pod přikrývky a pomalu se přibližovala k tomu nejtemnějšímu koutu. Něco jí přeběhlo rychle přes nohu. Zůstala stát jako přimrazená a rozklepala se zimou a strachem. Snažila se v té tmě zaostřit na míhající se věci kolem ní, ale viděla jen tmavé pištící šmouhy, které běhaly pokojem. Myši.

Zaburácelo to a v místnosti se objevil Myší král. Byl obrovský a oblečený do dlouhého tmavého pláště. Ostré zuby se mu blýskaly a mezi plandavýma ušima mu seděla ošklivá koruna. 

„Tady jsi, krásná Klárko,“ zaburácel. „Moji myší sluhové, chopte se jí! Bude moje žena!“

Dívenka zůstala stát jako opařená. Myši se kolem ní začaly hemžit, aby ji odnesly svému králi. Když tu se před ni postavil její dřevěný Louskáček, aby ji bránil. Jenže už nebyl ze dřeva, ale byl z něj urostlý voják. Zavolal a po boku se mu objevili další vojáci. Myší král jen zapištěl a tasil kord. Louskáček s vojáky nelenili a i jim se kordy zablýskly v ruce. Pustili se s myšmi do boje. 

Louskáček bojuje s Myším králem

Pusťte si znovu hudbu k souboji Louskáčka s Myším králem a zahrajte si na bojování.

Děti předvádějí (bezkontaktní) boj a vy jim hudbu v nečekaný okamžik stopnete. Jakmile hudba nezní, děti zkamení, a jakmile ji znovu pustíte, děti se znovu pustí do boje. Můžou jen tak bojovat a nebo předvádět určitý boj – např. souboj s kordy.

Hra na sochy může mít tisíc variant a děti nikdy neomrzí. Důležité je, že současně v dětech podporuje soustředění, rychlé reakce a koordinaci.

Princ Louskáček

Hudební kulisa – Tanec sněhových vloček:

Bitva nebrala konce. Síly byly vyrovnané a už už to vypadalo, že Louskáček prohrává. Klárka už se na to nemohla dívat. Zula si pantoflíček a hodila ho po Myším králi. Ten na chvilku zavrávoral a přesně to byla ta chvilka, kterou Louskáček potřeboval, aby zvítězil. Myší král zuřivě zapištěl, myši přestaly bojovat a zmizely v temném koutě se svým pánem.

„Děkuji ti, Klárko,“ promluvil Louskáček.
Klárka se k němu otočila a nemohla z něj oči spustit. Před ní už nestál ani dřevěný panáček, ani urostlý voják. Usmíval se na ni krásný princ.

„Děkuji, zachránila jsi mě z dlouhého zakletí,“ pokračoval Louskáček. „Kdysi mě zakleli do dřevěného panáčka a já musel zvítězit nad Myším králem, aby se mi vrátila má původní podoba. A ty jsi mi pomohla. Rád bych si tě odvedl do svého království, pokud bys chtěla.“
„Moc ráda s tebou, princi Louskáčku, půjdu,“ rozzářila se dívka.

Znovu se rozchumelilo a sněhové vločky se roztančily po vánoční přírodě.

Tanec sněhových vloček

Právě teď přichází čas na připravené sněhové vločky, které jste si s dětmi připravili ještě před pohádkou. 

Pusťte si znovu Tanec sněhových vloček a buď nechejte děti improvizovat a tančit s papírovými vločkami a nebo si zkuste vymyslet jednoduchou choreografii, kterou bude připomínat padání sněhu a kterou si děti budou muset zapamatovat.

Při improvizaci děti lépe poslouchají hudbu a lépe na ni reagují.

Když se budou učit určitou choreografii, trénují zase paměť. 

Království prince Louskáčka

V zámku prince Louskáčka uspořádali obrovskou slavnost, která trvala třicet dní a nocí. Všichni se veselili, tančili a oslavovali prince Louskáčka a jeho krásnou Klárku.

Celé druhé jednání baletu Louskáček se odehrává v zámku prince Louskáčka. Pro naši zkrácenou verzi jsem vybrala tedy jen jednu ukázku, a to Ruský tanec, který si můžete doprovodit jako ve videu.

Pokud máte malé děti, pro které by doprovod byl moc rychlý, upravte si ho podle sebe. Video vás může jen inspirovat.

Jelikož je Ruský tanec opravdu veselý a rychlý, zkuste si doprovod nejprve nacvičit bez hudby.

A pak se Klárka vzbudila ...

Potom Klárka zívla, protáhla se a otevřela oči. Zámek byl pryč, tanečníci zmizeli, hudba utichla a ani princ ji už v náručí nedržel. Ležela u vánočního stromečku a v rukou si tiskla dřevěného panáčka Louskáčka, kterého jí na Štědrý večer přinesl její strýček. Nejprve byla smutná, ale potom vyskočila na nohy a utíkala za maminkou, aby jí vyprávěla, jak krásný sen se jí v noci zdál.

Další tipy k pohádce

Jiné zpracování a jiné aktivity k Louskáčkovi najdete na blogu jaknahudebku.cz.

Na youtube naleznete hromadu záznamů baletu Louskáček. Nemusíte se bát, že by to bylo pro malé děti náročné. První jednání vtáhlo do děje i mého dvouletého syna. Navíc doma nebo ve školce můžete dát dětem k ději i komentář. Pro vyhledání nejvíce výsledků zadejte do youtube vyhledávače – Nutcracker.

Přeji vám krásný zbytek adventu, co nejkrásnější Vánoce a v novém roce jen to nejlepší 🎉

Líbí se vám mé články a chtěli byste mě podpořit? Kupte mi kafe ☕️

Pošlete článek do světa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přečtěte si také ...

Kam za hudebními tipy

Píšete mi moc krásné e-maily, jak se vám CoČech líbí a jak mé tipy rádi využíváte. Zajímá vás, kde se berou? Nosím v hlavě obrovské množství …

Hudební hry, které nezklamou

Také občas přemýšlíte, čím zrovna teď zabavit děti? Mám dnes pro vás hudební hry, které to udělají za vás a zároveň vloží do mozaiky dětského …

Jak na – Adámku náš

Úvod Lidová hudba je pokladem každého národa. Skrývá v sobě historii, lásku k lidem, k vlasti i krásu jazyka. Slova o životě a o všedních …

Přihlášení k odběru Muzikantského Letteru

Co získáte?

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

Kam budete chtít e-knihu poslat?

Zadejte svůj e-mail a získáte nejen e-knihu Proč se vyplatí vést děti k hudbě, ale také pravidelné informace ze světa hudby v mém měsíčním Muzikantském Letteru.

Věřím, že Vám bude stejně užitečný jako e-kniha, ale kdyby ne, můžete se kdykoliv odhlásit.

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.