Fakt, že hudba ovlivňuje naše emoce, je nejen všeobecně známý, ale i vědecky dokázaný.
Tak třeba já, když je mi smutno, mám nejraději osamocenou jízdu autem a nahlas puštěný soundtrack z filmu Hodiny. Zvláštní, že?
Ten film je spíš depresivní než veselý. Ale za prvé Philip Glass je mým oblíbeným skladatelem a za druhé … když se cítím mizerně, veselá hudba mi nepomáhá. To spíš ta melancholická. Mám pak pocit, že se mnou soucítí a rozumí mi.
Na druhou stranu budu v tomto ohledu spíše rarita 🙂 Většina lidí potřebuje rozveselit. A je pravda, že i živé a energické kousky mi rozproudí krev.
Takže co můžete udělat, abyste si zvedli náladu?
- můžete si hudbu pustit a poslouchat
- můžete si s hudbou zpívat
- můžete s hudbou tančit
- a nebo se do hudby můžete aktivně zapojit 😉
V následující sérii videí jsem pro vás připravila na sebe navazující rytmickou hru. Našla jsem čtyři veselé hity a k nim vymyslela rytmické doprovody formou hry na tělo.
Zaručuji vám, že až se budete snažit se v bubnování udržet až do konce písničky, nějaký splín už nebude mít šanci uloupit vaši pozornost 😉
A až se budete pokoušet naučit nějaký z uvedených rytmů, nezapomeňte, že smyslem je se uvolnit a ne stresovat. Když vám to nepůjde, klidně si vymyslete něco svého 😉
Oh Happy Day
Sestra v akci II.
Jako první nás čeká hitovka z filmu Sestra v akci II. Věděli jste, že si tam Whoopi Goldbergová zahrála se svou dcerou? 🙂
Doprovod je jednoduchý. Respektive úplně primitivní třeba pro černochy. Totiž i černošky učí děti tleskat stejně jako evropské maminky. Evropanky jen tleskají na první dobu (těžkou) a černošky na druhou (lehkou).
My si zatleskáme stejně jako černoši na lehkou dobu 🙂
Don’t Worry Be Happy
Bobby McFerrin
Druhou písní je singl Bobbyho McFerrina Don’t Worry Be Happy. McFerrin ji nazpíval úplně sám a bez nástrojů neboli a capella. Jde o osm smíchaných stop.
Díky tomu získal Bobby v roce 1988 tři ceny Grammy (Nejlepší song roku, Nejlepší album roku a Nejlepší popový vokální projev).
Já k těm osmi stopám přidala ještě dvě své 😉
První doprovod už umíme, jde o tentýž jako v písni Oh Happy Day. K němu přidáme něco nového 😉
Shiny Happy People
R.E.M.
Třetí píseň se jmenuje Shiny Happy People od americké kapely R.E.M.
I když z ní srší veselá a dobrá nálada, vlastně jde o parodii. Je o Číně, její propagandě a režimu.
Nicméně já ji i přes toto poselství beru pozitivně. Věřím totiž, že jednou svět přestane tolerovat, co se v Číně děje, nebude ji tiše podporovat a přestane využívat Asii jako levnou pracovní sílu. Že jednou nebudeme číst na většině zboží Made in China a Číňané se dočkají svobody.
A my mezitím přidáme další rytmus 😉
Happy
Pharrell Williams
A máme tu poslední song. Ten mě nabíjí nejvíc 🙂
Happy od Pharrella Williamse se též pyšní cenou Grammy a děti ho znají z pohádky Já, padouch 2.
Přidáváme poslední rytmus a projíždíme cílovou páskou 🥳
… and now be happy 🙂
Současná doba není jednoduchá. Naše fyzické zdraví ohrožují nové viry a naše psychické zdraví zas opatření, která se snaží zabránit tomu, aby naše těla neochořela.
Hudba má mnoho funkcí, mezi které patří i funkce terapeutická, zábavná, relaxační a rekreační. Proč ji tedy nevyužít a neupustit trochu toho nahromaděného tlaku 🙂
2 komentáře
Uuuuuuuuzasneeeeeee !!!
To mám radost! ☺️