Šifra maestra Myšáka

Kromě hudby mám ještě několik dalších vášní a vládne mezi nimi sklon ke knihomolství. Miluju knihy. Když mám čas, tak čtu. Od začátku roku už mám na kontě 16 přečtených titulů. To není špatné na mámu na plný úvazek, ne? 😉

A před Velikonocemi přišel balík plný nových objednaných knih …

Dnešní článek tedy bude o knize. Ale rozhodně ne o ledajaké. Je to kniha pro děti, o hudbě, s hudbou, s nádhernými ilustracemi, s básničkami i se životními radami a na každé stránce najdete šifru. Ne, nejsou to šifry mistra Leonarda, ale s tou Šifrou mistra Leonarda má tahle kniha něco společného. Obě pochází z pera téhož autora – Dana Browna. 

O čem to je?

Celou knihou děti provází dirigent maestro Myšák, který na každé straně představuje jednotlivé kamarády ze zvířecí říše. U každého zvířátka pak naleznete básničku, radu do života a šifru k vyluštění. Když se vám povede šifru rozluštit, zjistíte, na jaký nástroj zvířátko hraje. 

To ale není všechno!

Dan Brown ke každé básničce napsal i krátkou skladbu, kterou si ke čtení můžete pustit. Ke knize totiž existuje i aplikace, která vám skladby přehraje. 

Ale proč to tu dlouze popisovat, když vám to můžu ukázat 😉

Oficiální video

A co na své dílo říká autor? 

(Video je v originálu, a pokud se nechci dopustit porušení autorských práv, nemůžu ho otitulkovat. Proto vám alespoň nabídnu český přepis.)

PŘEPIS AUDIA

Když jsem vyrůstal, moji rodiče se rozhodli nemít televizi, a tak jsem hrál na klavír a hodně četl. Miloval jsem muziku, když jsem byl dítě, a miluji ji dosud. A tak jsem dostal nápad se podělit o lásku k hudbě s mladými lidmi. Proto jsem napsal obrázkovou knihu, která nese název Divoká symfonie.

Divoká symfonie je o myším dirigentovi. Maestro Myšák je naším průvodcem celým symfonickým dobrodružstvím.

Na začátku se dozvíte, jak se maestro připravuje na koncert a odevšad shromažďuje své hudební kamarády, aby hráli v jeho orchestru. Má tam obrovskou modrou velrybu, nervózního pštrosa, dokonce chrochtající tančící divočáky.

Každé z těchto zvířat kromě toho, že hraje na hudební nástroj, nabízejí čtenáři malou moudrost, takovou radu do života. Žáby v močálu nás nabádají, abychom byli sami sebou. Nemotorná koťata nás učí, že když spadneme, máme se zvednout a zkusit to znovu. A cvrččí ukolébavka  nám připomíná, jak důležitý je klid a odpočinek.

Pro každé zvíře jsem napsal skladbu, která odráží jeho jedinečnou osobnost. Jestli je pozitivní a plná legrace jako u skákajících klokanů, nebo bláznivá a praštěná jako u pracovitých brouků.

Těchto 21 skladeb bylo nahráno v Řecku úžasně talentovaným Záhřeb Festival orchestrem. Použili jsme zcela novou technologii, abychom dosáhli propojení hudebního a čtenářského zážitku. Používáme rozšířenou realitu, která nám umožňuje rozpoznat, na které straně v knize jsme. Stačí nad knihou podržet chytrý telefon a spustí se ta správná skladba, která ke straně patří.

Už jako dítě jsem miloval tajemství a šifry. Proto jsem nějaké dal i do Divoké symfonie. Ukryl jsem na každou stranu jednoduchý anagram. Zamíchaná písmenka se schovávají v trávě, na obloze, v oceánu, zvířecím kožichu. Písmenka poskládaná do správného pořadí nám dají jméno hudebního nástroje z orchestru. 

Nezáleží na tom, kolik vám je let, jakou řečí mluvíte, odkud pocházíte. Hudba má obrovskou sílu spojovat lidi. Mou největší nadějí je, že Divoká symfonie poskytne rodičům a dětem příležitost si společně sednout a užít si nádherné ilustrace, příběhy, které předávají svou moudrost, a samozřejmě pořádnou spoustu  zábavné hudby.

Nakladatelství Argo

České vydání knihy připravilo nakladatelství Argo, které k prezentaci také použilo video. To už je česky otitulkované. 

O český překlad se postaral Petr Onufer. Poslechněte si přímo jeho povídání 😉

ZUŠ Týniště nad Orlicí

A celé dílo zajímavě zpracovala i ZUŠ Týniště nad Orlicí:

Závěrem

Z knížky jsem nadšená já i dcerka. Skladby si pouštíme pořád dokola a hádáme, co je to za zvíře a na co hraje, hrajeme si na ně. Básničky jsou hezky přebásněné do češtiny a ilustrace jsou opravdu krásné.

Takže za mě skvělá koupě 🙂 A to mi za toto prohlášení nikdo nezaplatil 😀

Líbí se vám mé články a chtěli byste mě podpořit? Kupte mi kafe ☕️

Pošlete článek do světa:

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přečtěte si také ...

Kam za hudebními tipy

Píšete mi moc krásné e-maily, jak se vám CoČech líbí a jak mé tipy rádi využíváte. Zajímá vás, kde se berou? Nosím v hlavě obrovské množství …

Hudební hry, které nezklamou

Také občas přemýšlíte, čím zrovna teď zabavit děti? Mám dnes pro vás hudební hry, které to udělají za vás a zároveň vloží do mozaiky dětského …

Jak na – Adámku náš

Úvod Lidová hudba je pokladem každého národa. Skrývá v sobě historii, lásku k lidem, k vlasti i krásu jazyka. Slova o životě a o všedních …

Přihlášení k odběru Muzikantského Letteru

Co získáte?

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

Kam budete chtít e-knihu poslat?

Zadejte svůj e-mail a získáte nejen e-knihu Proč se vyplatí vést děti k hudbě, ale také pravidelné informace ze světa hudby v mém měsíčním Muzikantském Letteru.

Věřím, že Vám bude stejně užitečný jako e-kniha, ale kdyby ne, můžete se kdykoliv odhlásit.

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.