Učivo jako příběh

V minulém článku jsem se přiznala ke své velké vášni. Mezi mé základní potřeby, jako jsou jídlo, pití, spánek a tak dál, patří knihy. Bez čtení si nedovedu představit život. A v knihách bývají ukryté příběhy. Tak co takhle spojit tuto vášeň s mou sisyfovskou prací učitele? 😉

Upřímně za tenhle nápad může Robert Čapek. Mág moderní didaktiky. Stačí mi ho jen poslouchat nebo číst jeho texty a kreativita ze mě začíná tryskat na všechny strany. A tak když jsem četla jeho poslední knihu, napadl mě příběh o ztraceném autobusu a hotelu Na Konci světa, na který jsem napasovala novou látku – problematiku taktů.

Tak se děti pěkně posaďte a pozorně čtěte 😉

Ztracený autobus

Slunce už se dávno skrylo za obzorem a na cestu padla úplná tma. Zdálky se ozvala sova a vzduchem prolétl netopýr. Myši vylézaly z děr a jezevec si vyšel na noční procházku. 

Úkol:

Zavřete oči a pořádně nastražte uši. Chvilku pozorně poslouchejte zvuky kolem. Kolik zvuků slyšíte?

Na cestě se objevila světla. Zvířata se skryla v houští a pozorovala vůz, který se opatrně šinul po silnici. Jel pomalu a vypadalo to, že si není jist, zda jede správnou cestou. Byl to autobus.

Řidič, který seděl za volantem si div nevykoukal oči, jak se snažil najít nějaký ukazatel, GPS přestala fungovat, signál tu nebyl. Byli ztraceni.

Řidič a autobus plný lidí. Děti, rodiče, prarodiče i staříci.

Materiál ke stažení zde.

Světélko

Najednou se v dálce objevilo světýlko. Bylo jako maják, který láká lodě do přístavu. Řidič se vydal za světlem, a to se zvětšovalo a zvětšovalo, až se před ním objevila velká cedule, která hlásala – vítejte Na Konci světa.

Úkol:

Představte si, že příběh neposloucháte, ale vidíte ho jako film, který je podbarvený hudbou. Jaký zvuk by se hodil pro okamžik, kdy řidič zahlédne světýlko?

Hotel Na Konci světa

Nebyli na konci světa, ale ocitli se u hotelu, který se jmenoval Na Konci světa. Rozhodli se, že se v hotelu ubytují a dál pojedou až ráno.

Na recepci nahlásili počet osob a zavazadel a recepční chvíli hledala v počítači, aby zjistila, jestli mají dost místa.

Návštěva divadla

Osazenstvo ztraceného autobusu se nám v hotelu Na Konci světa vyspalo přímo do růžova. Ráno nasedlo opět do vozu a už bez bloudění dorazilo do cíle. Do velkého a krásného města.

Většina lidí vystoupila a vydala se k domovu. Někteří ale zamířili k nejkrásnější budově, která ve městě stála – k divadlu.

A my se vydáme do divadla s nimi.

Kdo tu ruší?

Představení začalo, ale někdo stále ruší. Paní uvaděčka musela diváky přísně pokárat, protože při představení musíme být potichu a nesmíme povídat.

Úkol:

Podívejte se na obrázek a podle následujícího rytmu odhalte, která lóže ruší:

  • lóže, která povídá: tyty – nic – tá – tyty
  • lóže, která šustí pytlíkem od bonbónů: tájá – tyty – tyty
  • lóže, která pomáhá s osvětlením svými mobily: nic – tájá – tyty

Materiál ke stažení zde.

Představení může začít

Paní uvaděčka lóže napomenula a představení už dál nikdo nerušil.

A protože my teď do divadla nemůžeme, představení si pustíme online.

Vydáme se společně za pohádkou o statečném Péťovi a zlém vlku, kterou napsal skladatel Sergej Prokofjev. 

A jak to bylo dál

Uvedený příběh jsem použila do prvních dvou hodin, kdy jsme se s takty seznamovali. Následovalo usazení not do notové osnovy, vysvětlení pojmů, značení atd. Látku jsem zakončila ukázkou, k čemu takty máme a co se stane, když se písnička dostane do jiného taktu.

Závěrem

Dětem se příběh prý líbil, jak se líbil Vám? Používáte ve výuce vyprávění? 🙂

Líbí se vám mé články a chtěli byste mě podpořit? Kupte mi kafe ☕️

Pošlete článek do světa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přečtěte si také ...

Kam za hudebními tipy

Píšete mi moc krásné e-maily, jak se vám CoČech líbí a jak mé tipy rádi využíváte. Zajímá vás, kde se berou? Nosím v hlavě obrovské množství …

Hudební hry, které nezklamou

Také občas přemýšlíte, čím zrovna teď zabavit děti? Mám dnes pro vás hudební hry, které to udělají za vás a zároveň vloží do mozaiky dětského …

Jak na – Adámku náš

Úvod Lidová hudba je pokladem každého národa. Skrývá v sobě historii, lásku k lidem, k vlasti i krásu jazyka. Slova o životě a o všedních …

Přihlášení k odběru Muzikantského Letteru

Co získáte?

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

Kam budete chtít e-knihu poslat?

Zadejte svůj e-mail a získáte nejen e-knihu Proč se vyplatí vést děti k hudbě, ale také pravidelné informace ze světa hudby v mém měsíčním Muzikantském Letteru.

Věřím, že Vám bude stejně užitečný jako e-kniha, ale kdyby ne, můžete se kdykoliv odhlásit.

Po zadání e-mailové adresy Vám přijde potvrzovací e-mail, kde vyjádříte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.